Ako vnímame istoty?

Autor: Mgr. Vojtech Irša | 4.2.2012 o 21:08 | Karma článku: 6,20 | Prečítané:  728x

Každý deň chodím okolo veľkého bilboardu, kde jeden politik tvrdí, že ľudia potrebujú istoty. Toto tvrdenie ma nezaujíma z politického pohľadu, nie je podstatné, ktorý politik sa na mňa usmieva, ale zamýšľam sa nad tým, ako to ľudia vnímajú z hľadiska svojich fyziologických schopností. Ako toto bilboardové poslanie vnímajú svojím mozgom.

Slovo istota z významového hľadiska predstavuje nepochybnú pravdu, pevné presvedčenie, bezpečnosť, či záruku. Keďže človek dokáže vnímať istotu aj vizuálne, v mojej vizuálnej predstave sa objavuje obraz pokoja, čistého vzduchu, plného stola a rodinného šťastia. Avšak som realista a viem, že istota je už len v tých situáciách, ktoré už boli alebo prebehli. Viem, že dnes sa všetko rýchlo mení, že život je sledom rozhodnutí vytvárajúcich neustály tlak rozhodnúť sa, čo ďalej.

Pokiaľ však niekto tvrdí, že potrebujem istotu,  presviedča ma, že život nie je tak zložitý. Stačí byť ovca, ktorá očakáva istotu (ako afričan ktorý pozoruje nebo, či z neho nejaká pomoc z lietadla nespadne) a  všetko bude super. Bilboardové poslanie ma nevyzýva k tvorivému procesu, ale ma presviedča, že keď budem voliť istotu, budem sa mať lepšie. A všetko bude opäť tak ako má byť. Veď si človek, ktorý si istotu zaslúžiš! Dostaneš prácu, dobrý plat, dostaneš istotu. A najväčšia rana je, keď vedľa istoty je tvár politika. Ako to ľudia vnímajú v dnešných "gorilých" časoch?

Čo tak napísať na bilboard - Ľudia si zaslúžia príležitosť. Pokiaľ stále hľadáme istotu, chceme dôkaz, že to čo robíme nám prinesie správne výsledky. Hľadať istotu = báť sa omylu. Nesieme si to v podvedomí zo školských lavíc. Nechceme riskovať, chceme istotu. Bojíme sa tvoriť, aby sme sa nepomýlili. A čo je tvorivý proces? Pokus, omyl, pokus, omyl, pokus, omyl, výsledok.

Tvorivý proces zväčša začína, keď už nemáme čo stratiť. Keď už istota nie je. Keď už je to jedno, či sa pomýlime, čo nám kto na to povie, či sa nám vysmeje alebo nás povzbudí. Tvorivý proces je príležitosť, tvorivý proces je originalita. Návod na originalitu však na internete nenájdeme.

Prajem všetkým čitateľom tú istotu. Nie z bilboardu. Ale vlastnú, vytvorenú ná základe svojho tvorivého procesu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?