Nora a jej sila slova.

Autor: Mgr. Vojtech Irša | 11.2.2012 o 20:45 | (upravené 11.2.2012 o 23:14) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  1176x

V posledných dňoch som začal sledovať videopríspevky známej osobnosti a začínam sa zamýšľať nad jedným slovom, ktoré sa začína používať nie len v jej videopríspevkoch, ale aj v príspevkoch a v komentároch čitateľov a diskutujúcich na sociálnych sieťach. Opäť sa nechcem vyjadrovať politicky a nechcem tu prezentovať politický názor, nechcem moralizovať, nakoľko aj mne občas také slovo vykĺzne, ani sa nechcem dotknúť zmienenej osoby, ale chcem sa pozastaviť nad úžasnou plastickosťou komunikácie v súvislosti s využívaním nášho jazyka.

Ako absolvent katedry slovenského jazyka na UMB Mateja Bela v Banskej Bystrici mám úžasnú spomienku na pána profesora štylistiky a jeho nezabudnuteľnú vetu: „Slohová norma je synchrónna fixácia syntagmatických potencií jazyka v paradigme.“ V ľudskej reči to znamená, že slangové slová odvodené od slovných spojení sa tak často v komunikácii používajú, až sa uzákonia do spisovného jazyka a uvedú sa do slovníka slovenského jazyka. Takto sme „uzákonili“ slová ako minerálka - minerálna voda alebo diplomovka - diplomová práca. Tieto slová, ktoré na začiatku používania mohli rezonovať v komunikácii jazykovedcov, dnes používame úplne normálne a ani si to neuvedomujeme.


Predstavte si, že by ste pred 20 rokmi na verejnosti alebo cez médiá poslali niekoho do p.... Tú predstavivosť, čo by sa dialo a či by to bolo vôbec možné nechám na vás. To by bola rezonancia... Dnes však úplne normálne počujeme aj v médiách slová ako nasr...ný, debil, ...ujo  a iné „perly“ nášho jazyka a berieme ich už akosi prirodzene ako súčasť dnešnej komunikácie. Dnes slovné spojenie „do p....“ počúvame akosi častejšie, prestávame sa zaň hanbiť, akosi nám začína znieť prirodzene.


Pokiaľ je slovná skladba „do p...“  spojená s kontextom prezentovaných myšlienok  účinnou zbraňou získať všetkých, ktorí sme odtiaľ  vyšli, ide o geniálny ťah oslovenia širokej verejnosti. A skutočne to funguje. Ako prejav súhlasu sa objavuje v komentároch zrkadlenie tohto slovného spojenia, ktorý je prejavom podpory daných názorov. („Presne tak do p...! Konečne niekto, kto nemá problém vyjadriť svoj názor aj na verejnosti!“, „...nech si pohreší ja by som ich tiež do p... poslala“).


Vyvíjame sa, učíme sa používať mozog, jeho neobmedzené možnosti, jeho schopnosť tvoriť sa, synergicky fungovať, jeho schopnosť vizualizovať si dané predstavy. A potom rozmýšľam nad otázkou, pokiaľ budeme používať tak potrebnú vizualizáciu v komunikácii, čo mám potom robiť, keď za slovom sa skrýva obraz...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?